Historia koła

KRÓTKA HISTORIA KOŁA NR 59 W TARNOWSKICH GÓRACH

We wrześniu 1950 roku istniejące w Tarnowskich Górach Stowarzyszenie Miłośników Wędkarstwa, przekształciło się w Koło PZW nr 59. Liczba członków nowopowstałego Koła wynosiła wtedy
ok. 100 osób.

Łowiskami, które chętnie odwiedzali nasi wędkarze były stawy-cegielnie w Starych Tarnowicach, Strzybnicy, Miasteczku Śląskim oraz słynne jezioro Świerklanieckie, czyli popularna "Dioblina". W roku 1974 nasze Koło wzbogaciło się o kolejne łowisko - zbiornik Chechło-Nakło, powstały z wyrobiska piasku. W latach 1985-1986nad zalewem została wybudowana Rybaczówka - Przystań wędkarska Koła nr 59.

Liczba członków systematycznie wzrastała, osiągając w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ok. 1200 osób. Należy tym miejscu zaznczyć, iż nasze Koło jest "matką" dla okolicznych kół m.in. Piekar Śląskich, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Strzybnicy, Brynka
i innych.

Od chwili powstania, Koło borykało się z problemem stałej siedziby. Przez kilkanaście lat Zarząd Koła działał bez swojego lokum. Korzystano wówczas z wynajmowanych pomieszczeń zakładu "Chemet", Centralnego Biura Konstrukcji Kotłów, a także prywatnego mieszkania ówczesnego Skarbnika Koła. W późniejszych latach siedzba Koła mieściła się na Rynku pod nr 3, obok Pewexu - kto pamięta-:) Później została przeniesiona do Domu Usług na Kaczyńcu, aż wreszcie Koło otrzymało swoje pomieszczenie przy ulicy Strzeleckiej 13, gdzie ma siedzibę do dnia dzisiejszego.

Historycznie pierwszym Prezesem Koła nr 59 był śp. Kol. Bargel, który sprawował tę funkcję przez 6 lat. Na kolejną również sześcioletnią kadencję Prezesa został wybrany śp. Kol. Stajniak15 grudnia 1962 roku Prezesem Koła został Kol. Ewald Poloczek, który pełnił tę funkcję do 2004 roku. W grudniu 2004 roku Prezesem Koła wybrano Kol. Edwarda Kiszkisa, który sprawował swoją funkcję przez dwie kadencje aż do roku 2012. Wybory 16 grudnia 2012 roku wyłoniły nowego Prezsa, którym został Leszek Pytlik.

4 kwietnia 2000 roku w 50-lecie istnienia Koła, uchwałą Zarządu Głównego PZW, Koło nr 59 zostało uhonorowane Złotą Odznaką PZW z wieńcami za zasługi dla Wędkrstwa Polskiego.
roku 2010 nasze Koło obchodziło kolejny jubileusz, czyli 60-lecie istnienia.